Mesék a végtelenről

Elfeledett történetek

Elfeledett történetek

Egy újabb emlék

2016. január 31. - Forteller

2140 Március 23 Húsvét a Szülinapom

Ez egy nagyon jó nap volt. Reggel még részt kellett vennem a tanításon és a kötelező sporton. De szerencsére ma földrajzóra volt - bár még mindig nem igazán értem miért hívják földrajznak - , a kedvencem. Azt mondták ezzel is foglalkozhatok, hiszen a tantervem még változtatható és jelenleg "földrajzkutatókból" kevés van.

A mai órán a terraformálással foglalkoztunk. Néhány évtizede kezdtek hozzá a Vénusz földiesítéséhez. Bár köztünk legyen szólva, remélem nem lesz olyan zsúfolt, mint a Föld. Szóval régen azt hitték, ha betelepítenek néhány lebegő génmódosított mohafélét a bolygó légkörébe, azzal el lesz intézve minden. Nos ezt kb. hatszor próbálták meg, vagy talán többször is, de teljesen hasztalanul. A növények mind elpusztultak, alig néhány nap alatt.

Aztán a tudósok más oldalról közelítették meg a problémát. Ugyanazt tették, mint a Marson annak idején, csak pont fordítva. A Marsra hatalmas gyárakat telepítettek, amik egyrészt feldolgoztak hatalmas mennyiségű fémet, amiből később a városokat is építették, másodszor pedig rengeteg üvegházhatású gázt juttattak a levegőbe. Így kezdődött ott a felmelegedés. A Vénuszon ennek pont az ellenkezőjét kellett tenni. Az instabil felszínre nem lehetett gyárakat telepíteni, így hatalmas lebegő erőműveket vontattak a felső légkörbe, amelyek feladata az üvegházhatást okozó gázok gyors megkötése és kémiai reakciók során történő felbontása volt. Illetve még mindig ez, hiszen ez az ötlet valamennyire működik is.

A Naprendszerben azóta több bolygó terraformálásával is próbálkoztak. A Merkúrról is volt szó, sajnos ezt ma hallottam először és még nem tudok róla sokat. De a lényeg annyi, hogy ennek a bolygónak csak egy egészen kis részét lehet lakhatóvá tenni, és itt is csak hatalmas burával lefedett városok jöttek létre. Túl nagy a hőmérséklet különbség. A Titánon nem is próbálkoztak.

Sok bányászati cég vásárolt magának engedélyt a kisbolygókon. A Holdból pedig amolyan köztes állomás lett. A mi bolygórendszerünk is igencsak érdekes hely. Mikor felfedezték, mindenki meglepetésére, és ellentmondva a csillagászati szabályoknak egy gázóriás volt a legbelsőbb bolygó, nem pedig egy kőzetbolygó. Persze utána megtalálták az Nemuét és a mi bolygónkat is. Ezeken túl már csak egyetlen gázbolygó van, ami kétszer akkora, mint a Jupiter, nem hiába kapta a Góliát nevet.

De megint túl sokat írok ide és túl keveset a gépre. Szóval a mai nap jó volt. Tanítás és sport után anya elvitt engem és a húgomat, akit közben kezdek megszokni. A robotok nagyon sokat foglalkoznak vele, de még így is sokat sír és gyakran csak akkor nyugszik meg, ha anya felveszi. Persze ez mindannyiunknak megterhelő volt az elején. Én például alig tudtam elaludni. Aztán apa átprogramozta a robotokat, hogy néha a sírás ellenére hagyják magára a húgomat, majd megnyugszik. Nem tűnt jó ötletnek. Mikor egyik éjjel egyáltalán nem sikerült elaludnom bementem a szobájába és odaadtam neki az én régi ütött-kopott macimat, amit még nagypapától kaptam. Ettől megnyugodott.

Tehát beültünk a suhanóba és elmentünk apa munkahelyére. Ott apa körbevezetett minket. Nagyon érdekes volt minden, ám az igazán nagy meglepetés a végén jött. Ugyanis apa irodájában egy aprócska szőrcsomó várt ránk.

- Ez egy kutya. - mondta apa büszkén. Történelem órán már tanultunk ezekről az emlősállatokról. Az igazat megvallva mindig is szerettem volna egyet. - Egyenesen a Földről, bár persze előre ösztönprogramozva.

- Ösztönprogramozva? - kérdeztem, miközben felemeltem a pelyhes kis kölyköt és az érdeklődve szaglászta az arcomat.

- Igen. Génprogramozással kódoltunk bele viselkedésformákat. Tehát tudja mit szabad és mit nem. - mosolygott apa.

Most itt szunyókál az asztalom mellett egy nagy piros párnán. Azt hiszem elfáradt. Mindenféle trükköket tud, visszahozza az eldobott tárgyakat, jelzi, ha éhes, vagy valami nem tetszik neki és alapvető szavakat is ismer. És azt hiszem számolni is tud valameddig, bár ezt még nem tudtam bebizonyítani. Apa szerint ez butaság, hiszen ennyire még nem fejlett ez a kutatási ágazat, de egyszer még talán beszélni is fognak tudni az állatok.

Holnap három hétre elutazunk az Arabicára. Már nagyon izgatott vagyok. Hatalmas bolygó sok sok milliónyi szigettel...

A bejegyzés trackback címe:

https://elfeledetttortenetek.blog.hu/api/trackback/id/tr908338152

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása